Jak odnowić taras drewniany po zimie? Jaki wybrać olej do tarasu?


Pomimo, że zimy od kilku lat nie są obfite w śnieg i długo utrzymujące się mrozy, to taka pogoda nie jest korzystna dla drewnianego tarasu. Utrzymująca się na deskach przez całe tygodnie woda jest dużym wyzwaniem dla drewna.

Dlatego korzystając z pierwszych słonecznych dni wiosny warto zadbać o szybką i prostą konserwację tarasu, która nie wymaga też skomplikowanych narzędzi.

Na początek taras dokładnie myjemy, niezależnie od rodzaju deski czy jej zabezpieczenia. Najlepiej wykonać to za pomocą myjki ciśnieniowej ze specjalną obrotową końcówką. W sklepach budowlano-ogrodniczych dostępne są specjalne preparaty do mycia tarasów drewnianych, przykładowo Flügger czy Karcher. Taki płyn pomoże usunąć większe zabrudzenia, zielony nalotu, ptasie odchody. Szczególnie zabrudzone powierzchnie należy doczyścić przy użyciu twardej szczotki używając nierozcieńczonego detergentu. Taras dokładnie należy spłukać i zostawić do wyschnięcia, a następnie można ocenić stan desek.

Do prawidłowej konserwacji tarasu drewnianego trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie preparaty.

Jeśli taras jest wykonany z olejowanych desek drewnianych to aby utrzymać jego estetykę oraz zapewnić trwałość, konieczne jest coroczne zaaplikowanie nowej warstwy oleju. Wiosna to najlepszy moment aby przeprowadzić ponowne olejowanie drewna. Olej do tarasu nakładamy po dokładnym umyciu i wyschnięciu desek. Jeśli drewno przez zimę poszarzało to przed aplikacją oleju można użyć specjalnych preparatów do rozjaśniania drewna. Najczęściej specjalistyczne płyny do ciśnieniowego mycia drewna spełniają równocześnie tę funkcje.

Aby taras drewniany dodatkowo zabezpieczyć przed czynnikami biologicznymi, deski tuż przed olejowaniem należy nasączyć impregnatem zawierającym środki zwalczające grzyby, siniznę, pleśnie. W zależności od potrzeb można użyć bezbarwnego impregnatu podkładowego ( w większości dostępnych marek tylko bezbarwna wersja gruntująca zawiera wymagane ilości środków aktywnych biobójczo) lub któregoś z kolorowych impregnatów zawierających w składzie środki biobójcze w skutecznym aktywnym stężeniu.

Aktywny impregnat do drewna Decor Active Hartzlack

Jednym z takich impregnatów zawierających środki zwalczające grzyby, siniznę, owady jest przykładowo posiadający atest URPL w wersjach kolorowych i bardzo wydajny impregnat do drewna Hartzlain Decor.

Na koniec aplikujemy olej do tarasów.

Jaki wybrać olej do tarasu drewnianego?

Najlepsze rezultaty uzyskamy stosując olej do tarasu który podkreśli i odświeży barwę drewna ale przede wszystkim skutecznie zabezpieczy drewno przed wodą. Jednym z najbardziej trwałych i skutecznych olejów naturalnych jest olej Tungowy, otrzymywany z nasion tungowca. Ten żółtawy, niezwykle skuteczny i trwały olej, ze względu na odporność na wodę słodką jak i słoną, używany był w szkutnictwie morskim już od XIV wieku. Jednym z preparatów opartych w 100% na tym oleju jest popularny HartzLack Tung Oil.

olej do tarasu drewnianego
Olej Tungowy do tarasów drewnianych

Olej aplikujemy bawełnianą szmatką lub gęstym pędzlem w sposób umożliwiający wnikanie oleju także w zakamarki ryflowanych desek. Po 30 minutach od aplikacji drugiej warstwy zbieramy nadmiar oleju suchą szmatką, całość pozostawiając do wyschnięcia. Niektóre z impregnatów i olejów do tarasu jak na przykład wspomniane wcześniej, można ze sobą mieszać co umożliwia uzyskiwanie bardzo szerokiej gamy kolorystycznej o dowolnym nasyceniu, przy jednoczesnych bardzo wysokich walorach ochronnych.

Kawa na  odświeżonym w ten sposób tarasie zyska z pewnością nowy smak.