Podłogi drewniane i panelowe – 10 ważnych kroków do trwałego efektu. cz.2


Jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego nowego mieszkania lub domu – GRATULACJE!

 

  1. Wybór odpowiedniego lakieru czy oleju nawierzchniowego to kluczowajaki lakier do parkietu, parkiet warstwowy czy parkiet lity kwestia decydująca o trwałości oraz wyglądzie parkietu. Wśród bardzo dużej ilości różnorodnych lakierów do podłóg drewnianych, poza bardzo szczególnymi pomieszczeniami czy okolicznościami, bez wątpienia najlepszym wyborem będzie czysto poliuretanowy lakier do parkietu. Są to najbardziej wytrzymałe z lakierów podłogowych dostępnych na rynku, nadają się do praktycznie wszystkich pomieszczeń i zdecydowanie zapewniają najdłuższy czas bezproblemowego użytkowania podłogi drewnianej. Występują w wersjach rozpuszczalnikowych jak i wodnych. Wytrzymałość najlepszych lakierów poliuretanowych wodnych jest zbliżona do lakierów poliuretanowych rozpuszczalnikowych, jednak dotyczy to wyłącznie droższych produktów i opartych na układach dwuskładnikowych.
  2. Przy wyborze bardziej naturalnych rozwiązań jakim są oleje, olejowoski czy woski do podłóg drewnianych, należy zwrócić uwagę na wspomniane już parametry techniczne: wydajność, ilość warstw, czas nakładania, itp. a także na skład: rodzaj i ilość użytych olejów, wosków czy rozpuszczalników. Chcąc mieć jak najbardziej naturalnie wyglądające wykończenie należy pomyśleć o olejach. Woski dadzą po nałożeniu widoczną powłokę, bez dogłębnego zabezpieczenia drewna. Olejowoski do parkietu wytwarzają powłokę ochronną na powierzchni a dodatkowo wnikają w drewno zabezpieczając je wgłębnie.
  3. W przypadku wyboru lakierów poliuretanowych rozpuszczalnikowych zalecamy zastosowanie lakierów znanych i sprawdzonych marek, których wybór obecnie na rynku mamy tak naprawdę ograniczony do dwóch, może trzech firm. Aby wybrać lakier czysto poliuretanowy najlepiej sprawdzić w kartach technicznych czy dany produkt nie zawiera domieszek innych żywic np. akrylowych, alkidowych, czy uretanowych, co będzie obniżać jego wytrzymałość. Dodatkowo czy jest to lakier czysto poliuretanowy można sprawdzić czytając etykietę produktu: do czyszczenia narzędzi po lakierze czysto poliuretanowym używa się specjalnych rozcieńczalników lub ksylenu. Jeśli lakier zawiera inne domieszki poza żywicą poliuretanową możliwe jest używanie do czyszczenia benzyny lakowej lub white spirit.
  4. Najlepiej stosować produkty jednej marki do wszelkich czynności związanych z klejeniem, lakierowaniem czy olejowaniem parkietu.  Zazwyczaj firmy mają opracowane całe systemy produktowe tak aby były ze sobą kompatybilne, co daje pewność, że unikniemy przykrych niespodzianek w trakcie prac.
  5. Po zakończeniu lakierowania czy olejowania podłogi drewnianej należy przestrzegać zalecanego przez producenta okresu utwardzania i dojrzewania  powłoki. Jest to czas który musi upłynąć aby lakierowany lub olejowany parkiet uzyskał pełne parametry wytrzymałościowe. W tym czasie np. nie należy przykrywać podłogi dywanami czy folią, stawiać na niej ciężkich przedmiotów, obciążać dużym ruchem czy używać wodnych środków do mycia i pielęgnacji.
  6. W przypadku używania lakierów rozpuszczalnikowych niektóre prace wykończeniowe jak np. malowanie ścian farbami emulsyjnymi, mogą być wykonane dopiero po całkowitym wyschnięciu lakieru nawierzchniowego.parkiet olejowany pielęgnacja, oleje do parkietu,
  7. Niezmiernie ważną sprawą jest regularne stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych zarówno przy podłogach lakierowanych jak i olejowanych. Należy przy tym używać specjalnych, dedykowanych dla danego typu powłoki  emulsji, zmywaczy lub olejów pielęgnacyjnych. Przy podłogach olejowanych konieczne jest regularne nakładanie, co kilka miesięcy, warstwy oleju pielęgnacyjnego zgodnie z zaleceniami producenta oraz sposobem użytkowania podłogi.

Podłoga drewniana – 10 ważnych kroków do trwałego efektu cz.1